
O rozwoju Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i budowaniu jej marki w społeczeństwie w rozmowie z rektorem-komendantem st. bryg. dr. hab. inż. Pawłem Kępką, profesorem SGSP.
Pojazd Dart typu 43WE serii ED161, wyprodukowany przez spółkę PESA Bydgoszcz, to doskonały przykład urzeczywistnienia polskiej myśli inżynierskiej. W jaki sposób rozwiązano w nim kwestie bezpieczeństwa?
W ostatnich latach przybywa pożarów składowisk odpadów – również odpadów niebezpiecznych. Pożary te bywają duże i trudne do ugaszenia. Akcje ratowniczo-gaśnicze są długotrwałe i wymagają odpowiedniego zaopatrzenia wodnego.
Branża gospodarowania odpadami narażona jest na wysokie ryzyko występowania pożarów. Jak je zminimalizować?
Opis pożaru w zakładzie napełniania gazem pojemników do zapalniczek w podwrocławskich Radwanicach.
Od przyszłego roku strażacy przyjęci do służby będą się uczyli według nowego programu szkolenia. Kładzie on nacisk na zdobycie wiedzy praktycznej.
Ciężki żuraw ratowniczy Scania P450 CB 8x4 ESZ (SCDz 40000) (8x4)
Na początku października 2016 r. w okolicy Płocka odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona taktyce gaszenia zbiorników magazynowych z cieczami palnymi. Jej uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy można ugasić pożar zbiornika magazynowego z cieczami palnymi zgodnie z polskimi przepisami?
Tabele, statystyki, interpretowanie danych prowadzące do powstawania stosów dokumentów. Choć większości z nas kojarzy się to jedynie z niepotrzebną papierologią, są takie analizy, które bezpośrednio przekładają się na życie i zdrowie ludzi. I niewątpliwie należą do nich te dotyczące bezpieczeństwa w tunelach.
Młodszy aspirant Piotr Siemiński, pełniący służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Proszowicach, walczy z ciężką chorobą onkologiczną. Jego koledzy z KP PSP starają się go wspierać Piotra. Podczas jednego ze strażackich wyjazdów rowerowych wpadli na pomysł zorganizowania dla niego rowerowego spotkania „Kilometry dla Piotrka”.
Święta za pasem. Jak spędzają je strażacy? Oto kilka historii, które wprowadzą w świąteczny nastrój.
Bycie strażakiem wymaga ciągłej czujności i gotowości do niesienia pomocy, także po służbie. Przekonał się o tym ogn. Remigiusz Ambrozik z Komendy Powiatowej PSP w Tomaszowie Mazowieckim. Dlaczego warto go poznać?
Podsumowanie cyklu artykułów dotyczących coachingu i zachęta do sięgania po to narzędzie także w naszej służbie.
Kiedy funkcjonariusz przechodzi na zaopatrzenie emerytalne, często traci kontakt z macierzystą jednostką. Nie oznacza to jednak, że jest pozbawiony wsparcia finansowego ze strony byłego pracodawcy, czyli PSP. Może ubiegać się o świadczenia socjalne.
Idea wystaw powszechnych zrodziła się na przełomie XVIII i XIX w. w Anglii i Francji. W Polsce wystawy krajowe organizowano we Lwowie, Lublinie i Łowiczu, potem w Poznaniu. Wybór Częstochowy w 1909 r. nie był przypadkowy. Na Jasną Górę pielgrzymowała ludność z trzech zaborów.
Kończy się rok obchodów setnej rocznicy powstania Związku Floriańskiego. Zasady, przekonania i postawa działaczy były przesłanką do określania ich mianem Rycerzy Świętego Floriana.