Listopad 2016

Kategoria: Okładki

Mamy potencjał 

Straż pożarna moich marzeń to taka, w której strażacy zarabiają godnie i nie muszą prosić o zgodę na dodatkowe zarobkowanie, bo nie mogą utrzymać rodziny ze swojej pensji – mówi komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski. W trzeciej odsłonie rozmowy z komendantem przygotowanej przez Annę Łańduch, także o planach zmian w ustawodawstwie, finansowaniu PSP i współpracy z OSP.

Gazoport – zagrożenie pod kontrolą

W Świnoujściu powstał terminal regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego (LNG). Zabezpieczenia przeciwpożarowe tej inwestycji są determinowane nie tylko przez jej wielkość, lecz głównie specyfikę.

Zabezpieczenia szyte na miarę

Terminal w Świnoujściu to jedna z największych instalacji regazyfikacyjnych w Europie. Będzie mógł przyjmować 5 mld m3 gazu rocznie, a jeśli zostanie wybudowany trzeci zbiornik – nawet 7,5 mld, czyli prawie połowę rocznego zużycia gazu w Polsce. Ta strategiczna budowla powinna być szczególnie chroniona.

Nowy przyczółek PSP

W Świnoujściu powstał terminal regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego (LNG). To jedna z największych instalacji regazyfikacyjnych w Europie. Zabezpieczenia przeciwpożarowe tej inwestycji są determinowane nie tylko przez jej wielkość, lecz głównie specyfikę. Terminal ochrania dodatkowo nowopowstała JRG. O niej i o zabezpieczeniach przeciwpożarowych terminalu w naszych artykułach tworzących blok tematu miesiąca.

Czasem mniej znaczy więcej (cz. 2)

W ostatnim numerze PP Szymon Kokot-Góra opisał przygotowania do ćwiczeń w pozyskanym budynku, przeznaczonym do wyburzenia. W tej części przybliża przebieg scenariusza oraz samych działań, dzieli się również garścią przemyśleń, które nasunęły się po zrealizowaniu tego przedsięwzięcia.

Czym chronić ręce w ratownictwie technicznym?

Lekkie, dopasowane, zapewniające pewny i precyzyjny uchwyt rękawice techniczne. Sprawdzają się doskonale w skomplikowanych pracach manualnych, a podczas działań z zakresu ratownictwa technicznego takich nie brakuje. Rafał Podlasiński podpowiada które wybrać.

Mądry Japończyk po szkodzie (cz. 1)

Katastrofa, która miała miejsce w Tokio 1 września 1923 r. to nie było zwykłe trzęsienie ziemi. To był prawdziwie sądny dzień. Opisuje go Renata Golly.

Zmiany w organizacji łączności

Co wniosła ostatnia aktualizacja „Zasad organizacji łączności, alarmowania, powiadamiania, dysponowania oraz współdziałania na potrzeby działań ratowniczych”? Z tym niełatwym pytaniem zmierzył się Marcin Kucharski

Wesprzeć szefa (cz. 2)

To, czy będziemy mieli wpływ na sytuację w naszym miejscu pracy, zależy w dużej mierze od relacji z przełożonym. Jak ją poprawić? W drugiej części artykułu o wspieraniu szefa, odpowiedź stara się znaleźć Marek Wyrozębski.

Wespół w zespół

Artykuł Andrzej Klimma o ochotniczych strażach pożarnych, o podejściu do nich i o tym, czym tak naprawdę są. Bo zasadniczo, każdy to wie... ale co wie tak naprawdę?

Ciężki podnośnik hydrauliczny z drabiną PTM-32D

Pojazd ten dał początek nowej rodzinie podnośników Fabryki Maszyn Bumar-Koszalin SA. Jest on rozwinięciem wcześniej produkowanego podnośnika na podwoziu Volvo FL 290 PMT-32D. Zaprojektowany i wyprodukowany zgodnie z najnowszymi technologiami, charakteryzuje się znakomitymi parametrami technicznymi. Wyróżnia go nowoczesny design oraz zastosowanie do budowy nadwozia i stanowiska pracy operatora wielu elementów kompozytowych.

Sprawdzeni z KPP

Strażak-ratownik – to połączenie jest już zupełnie naturalne. Oczekiwania wobec strażaków są coraz większe, także w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jak sobie jednak radzą z tymi oczekiwaniami na co dzień? Bartosz Żylski i Krystyna Ziółkowska pokazują, co tak naprawdę wiedzą ratownicy.

Kształtowanie zaopatrzenia w wodę

Polskie prawo precyzyjnie określa podstawowe parametry dotyczące dostępnej ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru. Jest jednak przy tym bardzo elastyczne. Tylko od woli osoby zobowiązanej zależy, w jaki sposób spełni wymagania przepisów. Paweł Rochala omawia możliwości PSP w tym zakresie.

Pożary samojezdnych maszyn górniczych

Specyficzne warunki panujące w kopalniach sprawiają, że pożary samojezdnych maszyn górniczych nie są typowe. Ich specyfikę omawia Tomasz Sawicki.

Pogromca burz

Dźwięk dzwonu wyznacza rytm dnia, oznajmia doniosłe wydarzenia państwowe. O dzwonach pisano poematy i pieśni. Używano ich także jako narzędzi alarmowych. Ten wątek historii prezentuje Centralne Muzeum Pożarnictwa na przykładzie dzwonów burzowych i alarmowych, które prezentuje w swoim materiale Dariusz Falecki.