Październik 2016

Kategoria: Okładki

Koniec z uznaniowością  

Możliwość przyznawania, podnoszenia i zmniejszania dodatku służbowego? Nadbryg. Leszek Suski, komendant główny PSP podkreśla, że nic nie będzie dane raz na zawsze i zapowiada zmiany w ustalaniu uposażenia strażaków.

Czasem mniej znaczy więcej (cz. 1)

Budowa drogi sprawiła, że znalazł się dom do rozbiórki. Strażacy z Ośrodka Szkolenia KW PSP nie przepuścili takiej okazji do doskonalenia. Szymon Kokot-Góra przedstawia przebieg ćwiczenia z zastosowaniem mgły wodnej.

Skandynawskie metody uwalniania poszkodowanych

Metody uwalniania poszkodowanych stosowanych przez skandynawskich strażaków różnią się od tych wykorzystywanych w Polsce. O tym jakie to różnice i z czego wynikają pisze Rafał Podlasiński.

Tajemnicza beczka

Na Boisku w Bolesławcu znaleziono tajemniczą beczkę. Pozornie nie był to wielki problem. Lech Lewandowski pokazuje, że nawet w tak prostych na pierwszy rzut oka sytuacjach, mogą pojawić się komplikacje.

Organizacja działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych

Podział kompetencji między służbami podczas wypadków drogowych wcale nie jest jednoznaczny. Przekonuje o tym Adam Konieczny.

Pojazd miesiąca

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 18.340 BB (4x4).

Wesprzeć szefa (cz. 1)

Artykuł Marka Wyrozębskiego przedstawiający zasady godne wprowadzenia do służby. Odnoszą się one do budowania zaufania i wspierania swojego przełożonego.

Minimalizm z wyboru

Co możemy zrobić by poprawić jakość swojego życia? Jak to bywa najczęściej, najtrudniej jest odpowiedzieć na najprostsze pytania. Postara się z tym zmierzyć Magdalena Żmijewska

Pomagamy dzieciom bohaterów

Fundacja Dorastaj z Nami wspiera dzieci, których rodzice zginęli lub zostali poszkodowani w trakcie pełnienia służby publicznej. W ciągu pięciu lat istnienia pomogła już prawie 200 dzieciom strażaków, żołnierzy, policjantów i ratowników górskich oraz pracowników innych służb.

Razem przeciwko losowi

Fundacja „Solidarni” objęła opieką kilkuset podopiecznych z całego kraju. Z każdym rokiem liczba ta wzrasta. O dokonaniach i planach na najbliższą przyszłość Fundacji w rozmowie z prezesem jej zarządu Markiem Garniewiczem.

Multimedialnie o zagrożeniach

W Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, które powstało w Chorzowie, zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania multimedialne. Nauka bezpieczeństwa staje się tutaj pasjonującą, a przez to łatwo zapadającą w pamięć przygodą. Dzieciaki są zachwycone!

Rewolucja w zamówieniach publicznych (cz. 2)

W pierwszej części artykułu Marta Dubiec przedstawiła zmiany w prawie zamówień publicznych dotyczące planowania zamówień, opisu przedmiotu zamówienia i ustalania jego wartości, ustalania kryteriów oceny ofert oraz formularza JEDZ. To jednak nie koniec rewolucji.

Mistrzostwa pełne niespodzianek

Strażacy płetwonurkowie stanęli do sportowej rywalizacji podczas XXIV Międzynarodowych Mistrzostw Polski Strażaków Płetwonurków rozgrywanych w Bornem-Sulinowie.

Mistrz jest tylko jeden

W Licheniu Starym odbyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. W zawodach na jeziorze Licheńskim, uczestniczyło 168 strażaków-ratowników, reprezentujących 44 załogi OSP, w tym pięć załóg kobiecych.

Czerwony kur na Opolszczyźnie

Na Opolszczyźnie kogut jest bardzo popularną ozdobą dachów domostw, kościołów, kapliczek, krzyży przydrożnych. Ma on jednak swoje znaczenie, związane z płomieniami. Warto je poznać

Stratílek – czeska jakość

Miłośnicy i kolekcjonerzy sprzętu pożarniczego znanej w okresie międzywojennym czeskiej firmy Stratílek już po raz trzeci spotkali się na rynku w mieście Wysoké Mýto w Czechach.

Naprzeciw pogłoskom

W polskiej ochronie przeciwpożarowej co pokolenie dochodzą do głosu skrajni pasjonaci gaszenia, święcie przekonani, że zapobieganie pożarom powinno zostać usunięte z obowiązków zawodowych strażaków.

Kariera maski Degea

Pod koniec lat 20. XX w. pojawiły się w wyposażeniu osobistym strażaka maski gazowe.