Sierpień 2016

Kategoria: Okładki

Tarcza bezpieczeństwa    

W lipcu tysiące strażaków postawiono w stan gotowości. W tym roku jednak nie chodziło o pożary lasów czy miejscowe zagrożenia spowodowane siłami natury, ale o dwa wydarzenia ważne nie tylko dla naszego kraju, lecz także świata – Szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży. 

Nietypowy typowy pożar

Pożary lasów w Kanadzie są zjawiskiem tak naturalnym, że zostały wpisane w tamtejszy cykl przyrodniczy. Czasem przyjmują jednak rozmiary zagrażające nawet mało zaludnionym obszarom. Tak było tej wiosny.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dzieci cz. 1

Obecne standardy postępowania dotyczące resuscytacji i opieki poresuscytacyjnej uwzględniają anatomiczne i fizjologiczne różnice między dorosłym i dzieckiem.

Po pierwsze wypieranie

Podczas wypadków drogowych dochodzi przeważnie do deformacji pojazdów. Zgnioty i odkształcenia bywają tak duże, że przysparzają ratownikom wielu kłopotów. Jak sobie z nimi radzić?

Wybuch tłuszczu w pomieszczeniu

Pożary tłuszczów i olejów spożywczych oraz zagrożenia związane z próbami ich niewłaściwego gaszenia w środowisku pożarniczym są dobrze znane. Niestety, nie jest to wiedza powszechna.

Grawitacyjny system oddymiania

Negatywne oddziaływanie pożaru można ograniczać na różne sposoby, również przez oddymianie. Jednym z jego rodzajów jest oddymianie grawitacyjne.

Prawa lasu (cz. 3.)

Zrozumienie istoty pożaru jest punktem wyjścia do zorganizowania optymalnego systemu wykrywania pożarów, który umożliwi szybką akcję ratowniczo-gaśniczą i ograniczy tym samym skutki zdarzenia.

Nie tylko rolniczy problem

Dane statystyczne zbierane przez Komendę Główną PSP pokazują, że każdego roku w naszym kraju dochodzi do około tysiąca pożarów maszyn rolniczych, traktorów oraz innych środków transportu związanych z rolnictwem. Najczęściej powstają latem, podczas wzmożonych prac polowych. Nierzadko zapaleniu ulegają prasy do zbierania słomy.

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wodno-pianowo-proszkowy

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wodno-pianowo-proszkowy Rosenbauer typ ULF 4000/1000/750 to jeden z ostatnich zakupów Zakładowej Straży Pożarnej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych SA.

Współzawodnictwo czy współpraca w służbie

Praca zespołowa może przybrać różne oblicza. Możemy grać do jednej bramki, albo do przeciwnych i starać się pokazać, kto jest lepszy. Oba przypadki mogą przynieść korzyści.

Nieludzcy podpalacze

Człowiek, przestępca wzniecający pożar. Taką definicję podpalacza znajdziemy w słowniku języka polskiego. Czy zawsze jest trafna?

Marecka edukacja

Walka z pożarami, skutkami nawałnic, czy likwidacja skutków wypadków drogowych to nie jedyne zajęcia strażaków. Wizyty w przedszkolach i szkołach, a także odwiedziny grup przedszkolnych w remizie są stałym elementem życia niejednej jednostki.

Tour de PSP

Rozgrywane w czerwcowym skwarze III Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Kolarstwie Szosowym dostarczyły wielu sportowych emocji tak zawodnikom, jak i obserwatorom wyścigu.

Garść wrażeń z zagranicy (cz. 2.)

Kolejna część relacji inż. J. Tuliszkowskiego – zapraszamy na podróż w czasie, tym razem do Anglii.

Strażackie skarby ze Lwowa

Silnym ośrodkiem polskiego przedwojennego pożarnictwa był Lwów. Oprócz firmy Unia Strażacka, działało tam kilka mniej znanych, lecz równie zasłużonych producentów sprzętu strażackiego.