Lipiec 2016

Kategoria: Okładki

Triage – dylematy (cz. 2)  

O definicjach zdarzenia mnogiego i masowego autor pisał w pierwszej części artykułu. Tym razem skupimy się na praktycznych aspektach segregacji, odwołując się także do pewnych mitów krążących wokół niej. 

Lanca mgłowa w nowej odsłonie

Coraz częściej strażacy zgłaszali potrzebę uzupełnienia zestawu wykorzystywanych narzędzi o lancę mgłową. W jej tworzeniu wziął udział Ośrodek Szkolenia KW PSP w Olsztynie, znany już w kraju z nowatorskich inicjatyw w dziedzinie gaszenia pożarów wewnętrznych.

Ośrodek szkolenia przy JRG

Zajęcia dydaktyczne w jednostkach ratowniczo-gaśniczych są czasem traktowane jako zło konieczne. A przecież jeśli poświęcimy im trochę czasu i uwagi, mają olbrzymi wpływ na działania ratownicze, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Czy zatem od szkoleń są na pewno tylko ośrodki szkolenia?

Prawa lasu (cz. 2)

To nie ekosystemy należy obwiniać za rozmiary pożarów. Ich przyczyna leży w niewykorzystywanym wciąż potencjale technologii.

Pirologia leśna

Las – to określenie może być rozumiane różnie, w zależności od tego, kto go używa. Czym innym jest las dla leśnika, żołnierza czy dla niedzielnego turysty. A jak powinien być postrzegany przez strażaków?

Częstochowa gasi ryzyko

Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują, że liczba zdarzeń rośnie. Dotyczy to głównie pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych, szczególnie wielorodzinnych. Konsekwencją jest coraz większa liczba ofiar śmiertelnych i poszkodowanych oraz znaczne straty materialne. Czy można temu zapobiec?

Mapowanie

Mapy są wykorzystywane w straży pożarnej praktycznie do każdego alarmowego wyjazdu. Jak je samemu opracować?

Batalionowe samochody dowodzenia i łączności

Kontynuując cykl artykułów pod tytułem „Nowe oblicze SDł”, prezentujemy czytelnikom „Przeglądu Pożarniczego” drugą grupę pojazdów dowodzenia i łączności powstałych w 2015 r.

EDURA XI – głód nowości

XI Międzynarodowa Wystawa Ratownictwo, Zabezpieczenia i Technika Przeciwpożarowa EDURA 2016 była pod każdym względem rekordowa.

Mazowsze górą, Pokarpacie z rekordem

XXXIII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym obfitowały w emocje. Największe towarzyszyły zmaganiom w ćwiczeniu bojowym. Reprezentacja Podkarpacia pobiła własny rekord Polski w tej dyscyplinie.

Twardziele na starcie

Piękna gotycka toruńska starówka oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści w ostatni weekend czerwca już po raz ósmy byli świadkami widowiskowego wydarzenia.

Pierwsze koty za płoty

System powiadamiania ratunkowego w kolejnym roku swojego funkcjonowania coraz bardziej zbliża się do przyjętego w ustawie modelu docelowego. Nadal jednak boryka się z pewnymi trudnościami.

Garść wrażeń z zagranicy

Zapraszamy na relację z wizytowanie europejskich straży pożarnych. Dość nietypową, bo z wakacji w 1914 r., której autorem jest Józef Tuliszkowski.

Narzędzia ogniowe od Stanisława Trębickiego

Centralne Muzeum Pożarnictwa kultywuje pamięć o nestorach rodzimej techniki pożarniczej. W grupie zasłużonych figuruje Stanisław Trębicki – jeden z pionierów w dziedzinie produkcji sprzętu przeciwpożarowego, obok Józefa Tuliszkowskiego, Józefa Troetzera i Wacława Rzewuskiego.