Podziękowania za Świebodzice

Kategoria: Kategorie

W Dzień Strażaka szef MSWiA spotkał się z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej, którzy brali udział w akcji ratowniczej w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Gościł także strażaków, których staż zawodowy równa się wiekowi PSP, czyli wynosi 25 lat.

Przypomnijmy: do tragedii w Świebodzicach doszło w sobotę 8 kwietnia w godzinach porannych. Zawaliła się dwupiętrowa kamienica. Pierwsze zastępy ratowników dotarły na miejsce po 4 min od przyjęcia zgłoszenia. Okazało się, że zniszczeniu uległo około 80 proc. budynku. Stropy zapadły się, a szczytowe ściany odchyliły na boki, zagrażając bezpieczeństwu ratowników. Podczas akcji w Świebodzicach ratownicy uratowali dwie dorosłe osoby oraz 13-letniego chłopca. Jedna osoba o własnych siłach wydostała się z gruzowiska jeszcze przed przybyciem strażaków. W katastrofie zginęło sześć osób, a cztery zostały ranne. W akcji ratowniczej brało udział ponad 200 ratowników, wśród nich byli m.in. funkcjonariusze z grup poszukiwawczo-ratowniczych z psami.

Za tę akcję ratowniczą minister Mariusz Błaszczak siedmiu strażakom wręczył Krzyż Zasługi za Dzielność, zaś 45 osób otrzymało odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Złote odznaki otrzymało pięciu strażaków oraz burmistrz Świebodzic, srebrną wyróżnionych zostało 12 funkcjonariuszy, a brązową – 27 strażaków. Minister 23 strażakom przyznał także nagrody finansowe.

– Będąc na miejscu zdarzenia, miałem okazję zobaczyć, w jak ekstremalnych i niebezpiecznych warunkach prowadzona była akcja. Ratownicy z ogromnym poświęceniem, ręcznie przeszukiwali gruzowisko. W takiej sytuacji najlepiej można dostrzec to, czym jest etos służby. Dziękuję za akcję w Świebodzicach – powiedział szef MSWiA.

Trudny charakter akcji i zaangażowanie strażaków podkreślił także komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, który przyznał nagrody 31 strażakom: – Akcja w Świebodzicach była dla nas bardzo ciężka. Część osób udało nam się uratować, część niestety nie. To właśnie tragedia strażaka, który jest bezsilny, szczególnie wobec żywiołu czy klęski, kiedy nie może już pomóc innym osobom – powiedział nadbryg. Leszek Suski. Szef strażaków podziękował ministrowi za wyróżnienia, a strażakom za służbę.

Głos zabrał także komendant wojewódzki PSP we Wrocławiu st. bryg. Adam Konieczny, KDR akcji w Świebodzicach, który również znalazł się w gronie odznaczonych:

Bardzo ważny jest dla nas fakt uratowania ludzi, mimo skali zniszczeń, które zastał pierwszy przybyły zastęp. Już w ciągu godziny mieliśmy na miejscu kilka grup poszukiwawczo-ratowniczych. W krótkim czasie udało się zadysponować śmigłowce LPR. Mocnym punktem było też dowodzenie i działanie sztabu. To wszytko pokazuje, że system ratowniczy działa naprawdę dobrze – mówił.

Podczas uroczystości miało też miejsce wręczenie 18 strażakom awansów na wyższe stopnie służbowe, a 48 strażakom z 25-letnim stażem służby wyróżnień w postaci grawertonów. Była to symboliczna forma podkreślenia jubileuszu PSP.

land

maj 2017