Kwiecień 2020

Kategoria: Okładki

Standardy ewakuacji w Polsce

Różnice w podejściu do kwestii związanych z ewakuacją pomiędzy Polską a krajami anglosaskimi są gigantyczne. Czym charakteryzuje się polski model?

Praktycznie o skargach (cz. 2)

Istnieją dwa zasadnicze warunki złożenia skargi. Po pierwsze, składa się ją do organu właściwego do jej rozpatrzenia (art. 228 k.p.a.). Po drugie, składana jest w związku z wykonywanymi przez organ zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej (art. 63 Konstytucji).

Zabytek w płomieniach

41 godzin – tyle trwała akcja gaszenia pożaru domu wielorodzinnego, który wybuchł w Kochcicach w województwie śląskim. W chwili gdy pojawił się ogień, przebywało w nim 27 osób. Poza jedną wszyscy ocaleli. W działaniach uczestniczyło blisko 40 zastępów – z PSP, OSP, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie oraz Wojskowej Straży Pożarnej z JWK w Lublińcu.

Pożary samolotów

Samoloty płonące po rozbiciu były podczas wojny zjawiskiem powszechnym, obecnie występują rzadziej. Jak dochodzi do tego rodzaju pożaru i czym się on charakteryzuje?

Straż pożarna w „fabryce śmierci”

Dzieje strażackiego komando w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz należą do tych mniej znanych historii. Okazuje się jednak, że istniało – i to nie na zasadzie wyjątku, lecz reguły.

NIK o kontrolach w Lasach Państwowych

Najwyższa Izba Kontroli postanowiła przyjrzeć się zarządzającym Lasami Państwowymi oraz nadzorującej ich działania Państwowej Straży Pożarnej. Wyszło jak zwykle, czyli bardzo szczegółowo.