Luty 2018

Kategoria: Okładki

Fakty w liczbach 

Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 15 grudnia 2016 roku o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”.

Zyskujemy, nie tracimy 

Rozmowa z Andrzejem Kocem, prezesem Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP województwa podlaskiego i jednocześnie komendantem powiatowym PSP w Wysokiem Mazowieckiem.

Zaowocowało doświadczenie 

Uszkodzenie budynku przez samochód, pożar czy zaniedbania na etapie realizacji prac budowlanych, a nawet błędy projektowe – to tylko nieliczne przykłady przyczyn katastrof budowlanych. Jak się zachować, gdy dojdzie do takiej katastrofy?

Historia zatoczyła koło

Rozszczelnienie gazociągu w Jankowie Przygodzkim pod koniec 2013 r. było dla PSP akcją bez precedensu i dużym wyzwaniem. Ryzyko wystąpienia zdarzenia o podobnym charakterze określa się jako bardzo małe, zaś jego powtórzenie, i to w tym samym województwie, wielu uznałoby za niemożliwe. A jednak...

Zakupy samochodów gaśniczych 

W strażackiej profesji najważniejszy jest ratownik. Bez ludzi nie byłoby służby. Cóż by jednak zdziałał bez odpowiedniego wyszkolenia i sprzętu? Dobre chęci to nie wszystko. Nawet mając już wysoki poziom wyszkolenia, zdobywając certyfikaty i uprawnienia, bez odpowiedniego zaplecza technicznego wciąż bylibyśmy bezradni.

Przetargowy poradnik (cz. 1)

Jak dobrze zrobić przetarg? Kupić to, co najbardziej pożądane, nie przepłacając? Te pytania pojawiają się równie często, jak kolejne ogłoszenia o zamówieniach. I od lat pozostają bez odpowiedzi, bo na zrobienie dobrego przetargu nie ma recepty ani wzoru. Są za to zasady, których przestrzeganie pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu.

Po drabinie

Co jakiś czas w Polsce i na świecie dochodzi do awaryjnego zatrzymania kolei linowej, przewożącej turystów i narciarzy.

Strażacy kresowi

Polskie strażactwo kresowe niestety wciąż pozostaje tematem trudnym, drażliwym i jedynie częściowo opracowanym. A przecież stanowi niepodważalne dziedzictwo kulturowe  i historyczne pogranicza II Rzeczpospolitej. Naszym moralnym obowiązkiem jest ocalić je od zapomnienia.

Eksplozja w Halifaksie

Do kanadyjskiego portu Halifaks 5 grudnia 1917 r. około 16.00 wpływa frachtowiec SS Mont Blanc, przewożący nieoznakowane materiały wybuchowe. W wąskim portowym kanale dochodzi do błędu w komunikacji między nim a nieco większym, wypływającym z portu liniowcem SS IMO. Jakie ma to konsekwencje?