17 grudnia 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Volkswagen naruszył prawo, instalując w 11 mln samochodów urządzenie, które rzekomo miało przedłużać żywotność silnika, a w ramach „efektu ubocznego” znacznie obniżało pomiar stężenia tlenków azotu podczas testów.
Najgłośniejsza katastrofa niemieckiego Hindenburga położyła kres dalszej karierze sterowców. Jednak nie była jedyną, która przyczyniła się do końca tych latających maszyn. Siedem lat wcześniej doszło do równie drastycznego wypadku brytyjskiego aerostatu R101. Niedawno minęło 90 lat od tej zapomnianej nieco tragedii.
Paliwa alternatywne to temat podnoszony w mediach od lat. Bioetanol, olej rzepakowy, olej z rydzyka czy wodór już zaraz, natychmiast miały rozwiązać kryzysy paliwowe związane z ropą naftową oraz skażeniami środowiska spalinami czy wyciekami z tankowców. Obecnie na scenę wchodzi błękitny lub – jak kto woli – niebieski amoniak.
Tragedią w Chorzowie żyła nie tylko Polska. Katastrofa szerokim echem odbiła się w mediach na całym świecie. Skutki tamtych wydarzeń zmieniły wiele aspektów codzienności. Spróbujmy zatem przeanalizować, jaki wpływ na niektóre z aspektów służby w PSP miał ten mroźny styczniowy dzień sprzed 15 lat.
W warunkach długotrwałych działań strażacy potrzebują nie tylko sprzętu pożarniczego czy środków ochrony indywidualnej, lecz także żywności. Reguluje to ustawa o PSP, której niektóre przepisy zostały w ostatnim czasie zmienione.
Portugalia jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych w Europie. Statystycznie cieszy się ponad 300 słonecznymi dniami w roku, a położenie w strefie klimatu podzwrotnikowego gwarantuje łagodne zimy i długie, gorące lata. Turystyczny raj ma jednak swoją cenę, o czym najlepiej wiedzą tamtejsi strażacy…
O tym, że okres świąteczny to czas radości – wiadomo. Faktem jest, że chcemy wówczas kupić choć chwilę beztroski w zaganianym świecie. Spróbujmy zatem zapewnić sobie bezpieczną pożarowo beztroskę w Boże Narodzenie.
Sylwester z pewnością jest dniem, którego strażacy nie lubią. W 1999 r. dzień 31 grudnia skupiał uwagę wszystkich na tzw. klątwie milenijnej, która to miała spowodować problemy z funkcjonowaniem systemów komputerowych. Jednak na Śląsku strażacy mieli głowę zaprzątniętą czymś zupełnie innym.
8 października odbył się pierwszy w dziejach Państwowej Straży Pożarnej czat z jej komendantem głównym.
Znaki zaszczytne lub też wyróżnienia zaszczytne (zwane odznaczeniami) sklasyfikować można według ich rangi w trzech rodzajach, z których najwyższe są ordery, potem odznaczenia, a później odznaki.
W jaki sposób misja CMP w Mysłowicach, czyli popularyzowanie historii ochrony przeciwpożarowej, przejawia się w tematyce wystaw czasowych? Zapoznajmy się z dokonaniami muzeum na tym polu w 2020 r.
W lipcu Czesi musieli zmierzyć się ze skutkami katastrof kolejowych aż trzykrotnie. Analiza tych zdarzeń może pomóc w stworzeniu rozwiązań systemowych przeciwdziałających im w przyszłości.