Wrażliwość i profesjonalizm

Kategoria: Aktualności

To było jedno z tych zdarzeń, które przekonują, jak ważna jest postawa strażaka nie tylko podczas służby, lecz także poza nią. Tym razem przykład takiej właśnie godnej postawy dał strażak wrocławskiej JRG 7 – sekc. Daniel Liberek.


Wieczorem wraz z kuzynem wracał samochodem z treningu. Kilka kilometrów przed Środą Śląską, spokojna dotąd jazda nagle przerodziła się w rozgrywający się na ich oczach dramat. Jadące tuż przed nimi Renault Clio niespodziewanie zderzyło się z nadjeżdżającym z naprzeciwka BMW. Trzask łamanej blachy, tłuczonych szyb, pisk hamulców i… przejmująca cisza.

Daniel wyhamował gwałtownie i natychmiast ustawił swój samochód tak, aby zatrzymać ruch pojazdów. Mężczyźni podbiegli w stronę rozbitych aut. W jednym były dwie kobiety, w drugim zaś dwaj mężczyźni. Strażak udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy najbardziej poszkodowanemu mężczyźnie, który po kilku minutach resuscytacji odzyskał przytomność. Daniel pozostawał w ciągłym kontakcie głosowym z kuzynem, który monitorował stan kobiet. Po kilku kolejnych minutach na miejscu zdarzenia byli już strażacy, policjanci i zespół ratownictwa medycznego.

Poszkodowanych ewakuowano i odwieziono do szpitala.

Sekc. Daniel Liberek zdał ważny życiowy egzamin, potwierdzający nie tylko jego wrażliwość na ludzkie nieszczęście, lecz także profesjonalizm.

Lech Lewandowski
fot. Adam Góralski